هر آنچه که باید در مورد قرص میزوپرستول باید بدانید

آمار سقط جنین در ایران
آوریل 1, 2019
از دوست پسرم باردار شدم و به خاطر اینکه آبرویم نرود سقط کردم
از دوست پسرم باردار شدم و به خاطر اینکه آبرویم نرود سقط کردم
آوریل 16, 2019
هر آنچه که باید در مورد قرص میزوپرستول باید بدانید

قرص میزوپرستول چیست؟

میزوپروستول ترکیبی سینتتیک از آنالوگ پروستاگلاندین از نوع E1 است که در پیش‌گیری از زخم معده، در درمان سقط خودبه‌خودی و برای تحریک سقط جنین بکارمی‌رود. میزوپروستول توسط شرکت فایزر و تحت نام تجاری سیتوتک (به انگلیسی: Cytotec) و دیگر نام‌های ژنریک دیگر و در اشکال دارویی قرص، شیاف واژینال و رکتال در دسترس بوده و جزو مهم‌ترین داروهای پرکاربرد است.

هر آنچه که باید در مورد قرص میزوپرستول باید بدانید

 

مقايسه اثر قرص ميزوپروستول با آمپول اكسی توسين جهت سقط جنین

با توجه به اينكه بسياري از موارد ختم حاملگي به وسيله اكسي توسين انجام مي شود كه نياز به هزينه، مدت زمان زياد بستري و كنترل دقيق پزشك دارد و همچنين عوارضي مثل مسموميت با آب در اينداكشنهاي طولاني مدت مشاهده مي شود جهت جايگزيني براي اكسي توسين از ميزوپروستول استفاده شده است. هدف از اين مطالعه مقايسه اثرات ميزوپروستول و اكسي توسين در ختم حاملگي در سه ماهه دوم باردار مي باشد.

روش كار: اين مطالعه کارآزمايي در سال 84-1383 در زنان باردار بستري در بخش زنان بيمارستانهاي دانشگاه علوم پزشکي مشهد انجام شده است. 125 زن باردار که در سه ماهه دوم حامگلي و کانديد ختم حامگلي بودند به صورت تصادفي به دو گروه 43 نفر گروه مورد و 82 نفر گروه شاهد تقسيم شدند. جهت ختم حاملگي در گروه مورد 3 عدد قرص خوراكي ميزو پروستول 1003g و يك عدد قرص واژينال استفاده شد. در صورت عدم انقباض هر 3 ساعت يك قرص خوراكي و هر 6-4 ساعت يك قرص واژينال تجويز شد و اين كار تا 48 ساعت ادامه يافت.

در گروه شاهد ختم حاملگي با اكسي توسين تزريقي انجام شد به اينصورت كه 50I/U اكسي توسين در 500 CC رينگرلاكتات در عرض 3 ساعت پرفيوز شد و سپس 1 ساعت استراحت داده شد و بعد به مرور هر 3 ساعت 50 واحد اكسي توسين در 500 CC رينگر لاكتات اضافه شد تا حداكثر به 300 I/U در 500 برسد و يا انقباضات بيمار شروع شود. در هر دو گروه مورد مطالعه در صورت عدم انقباض پس از 48 ساعت روش ديگري جهت ختم زايمان در نظر گرفته شد. مشخصات فردي، نتايج درمان در پرسشنامه جمع آوري گرديد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني پردازش شد.

نتايج: در گروه ميزو پروستول انقباضات زايماني و ختم حاملگي در مدت زمان كوتاهتري نسبت به اكسي توسين انجام شد (0.001=P). احتباس جفت و هزينه مصرفي در گروه مورد كمتر بود. تب، خونريزي و عوارض گوارشي و پارگي رحم در دو گروه تفاوتي نداشت (P>0.05).

نتيجه گيري: ميزو پروستول زماني كه جهت ختم حاملگي در سه ماهه دوم استفاده مي شود نسبت به اكسي توسين در زمان كوتاه تري سبب زايمان خواهد شد و همچنين ميزان هزينه، عوارض جانبي و نياز به مراقبت هاي شديد در مصرف ميزو پروستول كمتر است، بنابراين جهت ختم حاملگي در سه ماهه دوم ميتواند جايگزين مناسبي براي اكسي توسين باشد.

 

موارد مصرف قرص میزوپروستول

درمان اولسر پپتیک (بخصوص زخم‌های مرتبط با مصرف NSAID)، سقط خودبخودی، ایجاد زایمان زودرس و سقط جنین.

 

عوارض جانبی قرص میزوپروستول

سردرد، تهوع، کرامپ رحمی، دل درد، اسهال، نفخ و تب؛ عوارض جدی نظیر پارگی رحم، اختلالات انعقادی و خونریزی شدید و غیرطبیعی واژینال.در نوزادان سندرم آرترو گریپوز

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

تماس با خانم حسینی کلیک کنید
error: